فیلم

ریدلی اسکات در اندیشه وسیع‌تر کردن دنیای Blade Runner است

Blade Runner

Blade Runner

Blade Runner

پیش از این نیز ریدلی اسکات علاقه‌ی خود را به وسیع‌تر کردن دنیای فیلم‌هایش نشان داده بود؛ مجموعه فیلم‌های Alien (بیگانه) که با فیلم Prometheus (پروتئوس) وارد دنیایی جدید شد و با فیلم Alien: Covenant (بیگانه: عهد) که به تازگی اکران شد ادامه یافت و قرار است با ساخت قسمت سوم این سه‌گانه، پازل ناتمام این مجموعه کمی سروشکل گرفته و شاید بعد از آن نیز با روایتی جدید ادامه پیدا کند. حال طبق گفته‌های ریدلی اسکات، به نظر می‌رسد وی علاقمند است همین رویه را در مورد شاهکار دهه‌ی ۸۰ خود، یعنی فیلم Blade Runner (بلید رانر) نیز در پیش گرفته و مجموعه‌ای چندگانه را از این فیلم بر روی پرده‌ی سینما ببرد. چیزی نزدیک به ۳۵ سال از اکران فیلم Blade Runner با بازی هریسون فورد در نقش ریک دِکارد می‌گذرد؛ فیلم بلیدرانر در زمان اکران خود بسیار پرسروصدا بود و در ابتدا منتقدان چندان روی خوشی به آن نشان ندادند، ولی بعد از گذشت چندی به کیفیت مثال‌زدنی این فیلم پی برده و حتی مؤسسه فیلم آمریکا آن را در بین ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما قرار داد. پس از گذشت سال‌ها، مهر ماه سال جاری قرار است فیلم جدیدی با نام Blade Runner 2049 بر روی پرده‌ی سینما رود که کارگردانی آن بر عهده‌ی شخصی جز ریدلی اسکات است. دنیس ویلنوو کارگردانی فیلم جدید را بر عهده دارد که رایان گاسلینگ ایفاگر نقش شخصیت اصلی با عنوان مأمور K است و هریسون فورد نیز قرار است بعد از گذشت چیزی نزدیک به چهار دهه، دوباره در این فیلم به نقش‌آفرینی بپردازد.

و در ادامه…

این اولین مرتبه نیست که ریدلی اسکات وسوسه‌ی خود را نسبت به ساخت دنباله‌ی فیلم‌هایش با الگوبرداری از آنچه جورج لوکاس با فیلم ابتدایی جنگ ستارگان انجام داد و دنیای آن فیلم را روز به روز بزرگ‌تر ساخت، نشان می‌دهد. این همان کاری است که خیلی از استودیوهای دیگر نیز سعی در انجامش داشتند و دارند، ولی خب در اکثر مواقع با شکست روبرو می‌شوند. آن‌چه سبب تفاوت مجموعه‌ی جنگ ستارگان جورج لوکاس با فیلم‌های امروزی دیگر استودیوها می‌شود این است که هسته‌ی اصلی حماسه‌ی فضایی جنگ ستارگان بر پایه‌ی شخصیت‌های مشخص و یکدست و عناصر از ابتدا تعریف‌شده قرار گرفته است. به نظر ریدلی اسکات هم همین نگاه را دارد و با مجموعه‌ی بیگانه آن را نشان داده است؛ ولی شاید آنچنان که خود ریدلی اسکات هم انتظار داشته نتوانسته در این زمینه خیلی موفق عمل کند.

در هر صورت تصور اینکه وی به صورت جدی چنین قصدی در مورد Blade Runner داشته باشد و بخواهد دنیای این فیلم را وسیع‌تر سازد، چندان غیرمحتمل و بعید نخواهد بود. اینکه ریدلی اسکات و دیگر فیلمسازان چنین رویه‌ای را در پیش گیرند و قصد کندوکاو بیش‌تری را در آثار پیشین خود داشته باشند می‌توان به دیده‌ی مثبت نگریست، ولی اینکه چه بازخوردی در میان تماشاچیان خواهد داشت، موضوعی کاملاً جداست. جهان‌سازی اصلاً کاری آسان نیست و انجام این کار در مورد آثار موفقی همچون Blade Runner و بی‌توجه به داشتن چهارچوب قوی و مشخص، ریسک بسیار بالایی خواهد داشت. بهتر است تا اکران فیلم جدید منتظر بمانیم و بازخورد آن را ببینیم، آن گاه می‌توان نگاه بازتری به وسیع‌تر شدن و دنباله‌دار شدن فیلم Blade Runner داشت.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

بالا